„ANBO IV brėžiniai, radiniai ir atgimimas“

Švenčiant Europos paveldo dienas rugsėjo 20 d., penktadienį, Lietuvos aviacijos muziejuje (Veiverių g. 132, Kaunas) įvyko renginys, kurio metu pirmą kartą viešai rodomi originalūs ANBO-IV brėžiniai susitiko su autentiškomis tarpukario orlaivio detalėmis ir su atkuriamo orlaivio jau pagamintais mazgais. Renginyje dalyvavo Lietuvos aviacijos muziejaus istorikas Gytis Ramoška, kolekcininkas Benvenutas Ivanauskas, „ANBO eskadrilės" nariai Arvydas Šabrinskas ir Evaldas Janušonis. Moderuos muziejaus direktorius Mindaugas Kavaliauskas. Paroda veiks tik atidarymo renginio metu ir šeštadienį.

Lietuvos aviacijos muziejuje saugomi 387 vnt. Antano Gustaičio sukurto orlaivio ANBO-IV atskirų mazgų brėžinių. 2006 m. ši unikalių brėžinių kolekcija buvo įtraukta į UNESCO programos „Pasaulio atmintis" Lietuvos nacionalinio registro sąrašą. Dramatiška brėžinių „išgyvenimo" istorija nulėmė prastą daugelio jų būklę, todėl kasmet dalis šių brėžinių restauruojama. 2016-2018 m. Lietuvos kultūros tarybos paramos dėka restauruota 79 vnt., dar 22 vnt. yra restauruojami šiemet.

ANBO-IV orlaivis, sukurtas 1932 metais, yra labiausiai žinomas dėl skrydžio aplink Europą, kurio metu trijulė ANBO-IV nuskrido 10 000 km, aplankydama Stokholmą, Kopenhagą, Amsterdamą, Paryžių, Romą, Kijevą, Maskvą ir kitus miestus.

Nė vienas ANBO-IV orlaivis neišliko, tačiau žinomos kelios išlikę šių orlaivių detalės, kurios rugsėjo 20 d. atvyks į muziejų ir bus eksponuojamos šalia brėžinių, vaizduojančių šias ir kitas detales.

Entuziastų aviatorių grupė „ANBO eskadrilė", padedama Lietuvos aviacijos muziejaus žinių resursų ir istoriko Gyčio Ramoškos, jau yra sėkmingai atkūrusi skraidančią ANBO-II kopiją. Šiuo metu vyksta ANBO-IV atkūrimo darbai.

Renginio pašnekovai aptars kelią nuo brėžinių link ANBO-IV atgimimo. Benvenutas Ivanauskas pristatys rastų ANBO IV detalių ypatybes, o būsimojo orlaivio statytojas Evaldas Janušonis pademonstruos naujai pagamintas detales. Pasak muziejaus direktoriaus Mindaugo Kavaliausko, tai ypatinga proga muziejui į saugomas vertybes pažiūrėti tiek per istorijos, tiek per perspektyvų prizmę, o aviacijos etuziastams iš arti pamatyti mūsų istorijos dėlionės detales.

Pokalbis bus transliuojamas internetu Lietuvos aviacijos muziejaus feisbuko sienoje.

Renginio partneris - ANBO eskadrilė.