Muziejų naktis su paroda „Oro žmonės” | Gegužės 13 d.

  • Muziejų naktis su paroda „Oro žmonės” | Gegužės 13 d.
2023-05-10

Muziejų naktis Lietuvos aviacijos muziejuje kvies į susitikimą su II pas. karo Lenkijos oro kovų herojais

Lietuvos aviacijos muziejus (toliau – LAM) Europos muziejų naktį kviečia į Michalo Solarskio (Lenkija/JK) fotografijų parodą – instaliaciją „Oro žmonės“. Tai didelės apimties fotografijų projektas, kurio parodos architektūrinę versiją užsakė Antrojo pasaulinio karo muziejus Gdanske. Pirmasis parodos pristatymas Lietuvoje vyks gegužės 13 d. LAM lauko ekspozicijoje (Veiverių 132, Kaunas), kuri bus atvira nuo 19 iki 22 val.  Parodos pristatymą sudarys dvi dalys: nuo 20:30 aviacijos istoriko, LAM muziejininko Eugenijaus Raubicko įvadas į II Pasaulinio karo aviaciją ir rytų europiečių indėlį į kovą prieš fašizmą ore ir nuo 21 val. pašnekesys su parodos autoriumi Michału Solarskiu, kurį ves LAM vadovas Mindaugas Kavaliauskas. 

Projektą „Oro žmonės“ fotografas Michałas Solarskis kūrė siekdamas įamžinti kuo daugiau lenkų aviatorių, II Pas. karo metu tarnavusių sąjungininkų – Karališkose bei JAV oro pajėgose. Šių pastangų rezultatas – fotografijos darbai, kuriuose užfiksuoti susitikimai su herojais jų gyvenimo rudenį. M. Solarskis rado beveik 30 veteranų, gyvenančių Lenkijoje, Jungtinėje Karalystėje, JAV ir Kanadoje. Parodos portretuose dar gyva atmintis apie laikus, kai jie kovojo už laisvę, už save, savo artimuosius ir ateities kartas. Tikiuosi, ši istorija niekada nebus pamiršta. Į savo darbą žiūriu kaip aštrų priminimą ir vertingą šių vyrų ir moterų drąsos istorijos užrašymą“, – sako Michałas Solarskis, išleidęs ir fotoalbumą Oro žmonės“. 

Pasak LAM direktoriaus Mindaugo Kavaliausko, šalia to, kad ši paroda yra originalus architektūrinis – erdvinis sprendimas, Lietuvos žiūrovams ji greičiausiai primins istoriją apie legendinį Lietuvos karo lakūną Romualdą Marcinkų, kuris, kaip ir M. Solarskio parodos herojai, tarnavo Karališkosiose oro pajėgose kovoje prieš fašizmą.

Michal Solarski yra dokumentikos fotografas, gyvenantis Londone, kur studijavo dokumentinę fotografiją. Savo autorines serijas jis kuria daugiausia Europoje ir buvusių sovietinių respublikų šalyse. Daug metų jis kuria fotografijų serijas apie lenkų emigraciją į Jungtinę Karalystę. Jo darbai buvo rodomi personalinėse ir grupinėse parodose, taip pat festivaliuose, galerijose, muziejuose daugelyje pasaulio šalių, įskaitant ir Lietuvą. M. Solarski buvo apdovanotas tarptautiniais prizais, o jo darbai publikuoti tokiuose leidiniuose kaip „National Geographic“, „The Guardian“, „Time“ ir kt.

Paroda “Oro žmonės” yra Lietuvos aviacijos muziejaus kultūrinio sezono #herojai2023 dalis. Muziejų naktis – išskirtinė galimybė šią parodą pamatyti su integruotu apšvietimu. Dienos apšvietime parodą bus galima pamatyti kasdienybėje iki 2023 m. spalio 31 d.

Parodos Lietuvos aviacijos muziejuje partneriai: Antrojo pasaulinio karo muziejus (Gdanskas, Lenkija), Lenkijos institutas Vilniuje. Parodos instaliacijos sukūrimo mecenatas: Lenkijos Kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija bei Lenkijos fotomenininkų sąjunga.

Informacijai: +370 37 295547, [email protected]

Skip to content