Nauja pažintis su Steponu Dariumi: knyga apie žymaus lakūno išlikimo viražus Lietuvos Karo aviacijos tarnyboje

  • Nauja pažintis su Steponu Dariumi: knyga apie žymaus lakūno išlikimo viražus Lietuvos Karo aviacijos tarnyboje
2023-01-20

Minint Lituanicos skrydžio 90-metį, vėl dėmesio centre skrydžio sumanytojas – Steponas Darius. Lietuvos aviacijos muziejus (toliau – LAM) pristato muziejininko Pijaus Poškaus knygą „Turi būti paleistas… Kapitonas Steponas Darius Lietuvos Karo aviacijoje 1922-1927 m.”. Vilniaus Knygų mugėje turėsite galimybę pamatyti, pavartyti, įsigyti šią knygą Lietuvos muziejų asociacijos stende 3.12 visomis mugės dienomis, o sekmadienį, vasario 26 d. 14 val. čia pat vyks knygos pristatymo renginys, kuriame dalyvaus knygos autorius Pijus Poškus, LAM direktorius Mindaugas Kavaliauskas, istorikai Algimantas Kasparavičius ir Egidijus Papečkys ir dizainerė Inga Navickaitė-Drąsutė.
Stepono Dariaus asmenybė sužavėjo knygos autorių Pijų Poškų dar vaikystėje, tad ir noras žinoti daugiau, suprasti labiau nuolat augo. Jį žavėjo aviatoriaus gebėjimas mylėti skirtingas sporto šakas, bet tuo pačiu būti ir profesionaliu lakūnu. Tai tarsi daug skirtingų charakterių, kurie sudaro vieną istorinę asmenybę.

Pasak LAM vadovo ir knygos redaktoriaus Mindaugo Kavaliausko, ši Pijaus Poškaus knyga – istoriografinis paminklas Stepono Dariaus asmenybei ir jo aktyviausiems metams Lietuvoje, per kuriuos įvykiai skriejo kone aviaciniu greičiu, kai vieni kitus lenkė pasiekimai ir nesėkmės, džiaugsmai ir nusivylimai, pakilimai ir nusileidimai.

Per penkerius metus autoriaus surinkti archyviniai dokumentai, bendraamžių prisiminimai ir kiti šaltiniai praturtinami gausiomis nuotraukomis, kurių dalis publikuojama pirmą kartą. Knygoje aprašoma Stepono Dariaus tarnybos Karo aviacijoje raida, pateikiamos iki šiol nežinotos lakūno kvalifikaciją apibūdinančios detalės, tačiau viso to fone – ir asmeninės dramos – sporto su aviacija suderinamumo sunkumai, nuo vadovybės nuslėpta santuoka, konfliktai su vyresnybe bei ilga kelionė link kapitono laipsnio.

Knyga yra lengvai suprantama ne vien tik aviacijos istorijos mylėtojams, bet ir kiekvienam iš mūsų. Skaitant kūrinį galima pajusti, kad Stepono Dariaus egzistenciniai klausimai, kryžkelės ne svetimos ir šiandieniame pasaulyje bei mūsų gyvenimuose.Knygos vertę sudaro ir jos ypatingas dizainas – lengvumas, specifinis spalvų, skirtingų popieriaus rūšių panaudojimas – kurį sukūrė ne vieną apdovanojimą už knygos išvaizdą pelniusi Inga Navickaitė-Drąsutė.

Pijus Poškus yra inžinierius, aviatorius, Lietuvos aviacijos muziejaus muziejininkas, besispecializuojantis tarpukario Lietuvos Karo aviacijos tyrimuose.

Lietuvos aviacijos muziejus – aviacinės kultūros edukacijos įstaiga, įsikūrusi 1990 metais Kaune, šalia S. Dariaus ir S. Girėno aerodromo veikusio Kauno oro uosto patalpose.Kontaktai papildomai informacijai:Vaiva Sveikataitė, LAM rinkodaros ir komunikacijos specialistė – 8 657 59686, [email protected]

Skip to content