Artėjant 2025-ųjų, paskelbtų lėktuvo ANBO ir Lietuvos aviacijos kūrėjų metais, pabaigai, Lietuvos aviacijos muziejus sėkmingai užbaigė projektą „Įžymaus lietuviškų lėktuvų konstruktoriaus brig. generolo Antano Gustaičio žvalgybinio lėktuvo ANBO-IV (ANBO-41) brėžinių restauravimas. Devintas etapas“. Projekto metu buvo ištirti ir restauruoti 9 vnt. lėktuvo liemens ir jo dalių brėžinių (šviesoraštinių kopijų). Šios unikalios muziejinės vertybės ne tik leidžia pamatyti, kaip iš brėžinių buvo kuriami legendiniai A. Gustaičio lėktuvai, bet ir yra įtrauktos į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą.
Šie brėžiniai – vienintelis išlikęs vientisas tarpukario Lietuvos aviacijos dokumentinio paveldo kompleksas, naudotas statant žvalgybinius lėktuvus ANBO-IV, sukurtus brig. gen. Antano Gustaičio vadovaujamose Lietuvos karo aviacijos dirbtuvėse. Lėktuvai ANBO-IV tarpukario Europoje buvo vertinami kaip vieni pažangiausių savo klasėje, o jų istorinis 1934 metais įvykęs skrydis aplink Europos sostines tapo ryškiu Lietuvos techninės pažangos simboliu.
Restauravimo darbus atliko Vilniaus universiteto bibliotekos Dokumentinio paveldo išsaugojimo skyriaus restauratoriai, kurie ėmėsi itin sudėtingo uždavinio – stabilizuoti irimą ir atkurti prastą būklę turinčias šviesoraštines kopijas. Dalis jų buvo suplyšusios, išblukusios, deformuotos nuo drėgmės ar laiko poveikio, o kai kurios – jau klijuotos lipnia juosta, dėmėtos. Restauratoriai atliko išsamius tyrimus, pašalino pažeidimus ir paruošė ilgalaikiam šių vertybių saugojimui.
Įgyvendinus projektą, pasiekti visi išsikelti projekto uždaviniai:
- ištirtos ir restauruotos unikalaus paveldinio komplekso vertybės;
- parengta brėžinių medžiaga skenavimui ir skaitmeninimui;
- sukurta galimybė eksponuoti brėžinius būsimoje naujoje muziejaus ekspozicijoje „ANBO era“ bei virtualiose parodose;
- užtikrintas vertybių išsaugojimas ateities kartoms;
- parengtas pagrindas plačiai šių brėžinių sklaidai edukaciniuose ir kultūriniuose projektuose.
Restauruoti brėžiniai tapo svarbia dalimi muziejaus dienotvarkėje minint lėktuvo ANBO ir Lietuvos aviacijos kūrėjų metus. Jų kopijos jau eksponuojamos naujai sukurtoje muziejaus parodoje „Nuo brėžinio iki dangaus: ANBO (at)gimimas“, kurioje istorinis paveldas susitinka su šiuolaikinio meno interpretacijomis, o jų skaitmenizuoti vaizdai artimiausiu metu bus prieinami plačiajai visuomenei Lietuvos integralios muziejų informacinės sistemos viešojoje prieigoje www.limis.lt. Muziejaus lankytojai taip pat gali įsigyti įvairius suvenyrus su istoriniais ANBO lėktuvo motyvais: nuo maišelio iki magnetuko.
Šio projekto vadovė, Lietuvos aviacijos muziejaus Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus vedėja Sandė Jankauskienė pabrėžia, kad „tai – unikalus projektas, kurio rezultatai ne tik prisideda prie Lietuvos aviacijos istorijos išsaugojimo ir puoselėjimo, bet ir leidžia visuomenei iš naujo atrasti Antano Gustaičio kūrybinį genialumą bei lietuviškos inžinerinės minties pasiekimus tarpukariu“.
Projektas finansuojamas Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, Muziejų veiklos skatinimo veiksmų plano lėšomis. Bendra projekto vertė – 18 000 eurų.
