Iš aviacijos istorijos. Į Stasio Girėno gimtinę Vytogaloje!

  • Iš aviacijos istorijos. Į Stasio Girėno gimtinę Vytogaloje!
2020-07-29

Lietuvos aviacijos muziejus be ekspozicijos Kaune turi du padalinius: lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimtines-muziejus Žemaitijoje. Šiandien kviečiame ties Kryžkalniu, atkarpoje Kaunas–Palanga, pasukti kairėn ir vingiuotu apylinkių keliu, vedančiu pro Dionizo Poškos Baublius, atrasti S. Girėno gimtąją sodybą Vytogaloje.

Vytogaloje – mažame Žemaitijos kaimelyje 1893 m. spalio 4 d. gimė Stasys Girėnas, vienas žymiausių lietuvių lakūnų. Jis 1933 m. su Steponu Dariumi lėktuvu „Lituanica“ atliko transatlantinį skrydį ir, nepasiekus Kauno, tragiškai žuvo. Jų skrydis per Atlanto vandenyną buvo vienas pirmųjų skrydžių pasaulyje be nusileidimo.

Žiogrių tvora aptvertoje sodybvietėje pagal išlikusias nuotraukas ir pasakojimus 1988 m. atstatyta tokia pati žemaitiška troba, kurioje būsimasis transatlantinis pilotas gimė ir praleido savo vaikystę. Čia ir įkurta muziejinė ekspozicija, atspindinti to meto buitį. Tiesa, asmeninių lakūno ar jo artimųjų daiktų, liudijančių gausios šeimos istoriją, išlikę nedaug.

Ekspozicijoje – lakūno ir gimtojo kaimo istorijos

Šiandien ekspozicija įrengta taip, kad viename trobos gale lankytojams atverta etnografinė ekspozicija, kur perteikiama lakūno vaikystės atmosfera. O kitame trobos gale – ekspozicija, pasakojanti apie lakūnų asmenybes ir „Lituanica“ skrydį.

Visai šalia pagrindinio namo stovi klėtelė, kurią 1936 m. pastatę S. Girėno brolis Petras. Joje įrengta ekspozicija apie Vytogalos kaimą, čia gyvenusius žmones, veikusią kaimo mokyklą.

Ypatingos ir muziejaus apylinkės. Prie Skaudvilės–Šilalės kelio susidariusi penkių memorialinių paminklų grupė. Čia stovi Lietuvos Nepriklausomybės kryžius, paminklinis akmuo, žymintis čia esant Stasio Girėno gimtinę, paminklinis akmuo Matui Šalčiui, garsiam prieškario laikų keliautojui ir pirmajam vytogališkių mokytojui, paminklas partizanams, žuvusiems Vytogalos apylinkėse už Lietuvos laisvę, ir Lietuvos 100-mečio proga sukurtas paminklas Žemaitijos aviatoriams.

#LakūnųGimtiniųIstorijos

Lietuvos aviacijos muziejus socialiniame Facebook tinkle ir YouTube paskyroje transliuoja muziejininkų pasakojamas lakūnų gyvenimo istorijas. Kadangi asmeninių lakūnų daiktų gimtinėse-muziejuose nėra gausu, tačiau istorijų ir iš lūpų į lūpas perduodamų pasakojimų, kokie vaikystėje buvo abu lakūnai ir kokie ženklai, iš šiandienos perspektyvos žvelgiant, lėmė kertinius asmenybinius bruožus, netrūksta. Kaip vaikystėje S. Girėnui pasireiškė noras skraidyti ir kokius charakterio bruožus paveldėjo iš savo močiutės, kviečiame paklausyti video rubrikoje #LakūnųGimtiniųIstorijos.

S. Girėno gimtinė-muziejus dirba II–VI 10–17 val., IV 10–19 val. Bilieto kaina 1,2 EUR / 0,6 EUR. Taip pat dirba ir paskutinį kiekvieno mėnesio sekmadienį, tuomet apsilankymas muziejuje nemokamas.

Adresas: Vytogala, Upynos sen., Šilalės raj., 75241

Telefonas: (8-614) 574 96, (8-449) 467 98

FB @StasioGirenoGimtineMuziejus

 

Publikacija skelbta 2020 m. liepos 29 d. Kaunas pilnas kultūros rubrikoje #muziejaustrečiadienis

Skip to content