Iš aviacijos istorijos. Į S. Dariaus gimtinę Žemaitijoje!

  • Iš aviacijos istorijos. Į S. Dariaus gimtinę Žemaitijoje!
2020-06-24

Daugelis nustemba, kad Kaune, Aleksote, įsikūręs Lietuvos aviacijos muziejus turi du padalinius: Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimtines-muziejus Žemaitijoje. Galbūt dėl savo žemaitiškų šaknų lakūnai nestokojo užsispyrimo ir pasiryžimo būti vieniems pirmųjų pasaulyje, perskridusių Atlanto vandenyną. Šio trečiadienio rubrikoje pristatome S. Dariaus žemaitiškas kilmę liudijančią jo gimtinę Dariaus kaime, Klaipėdos rajone.

STEPONAS DARIUS IR KAUNAS

Darius, gimęs XIX a. pab. viename Carinės Rusijos valsčių, dar būdamas aštuonerių metų su šeima išvyko į JAV. Būdamas 24-erių parvyko į Lietuvą ir, iki vėl išvykstant į Valstijas, gyveno Kaune (1920–1927). Čia įstojo į Karo mokyklą, tarnavo aviacijoje, pradėjo savarankiškai skraidyti, įgijo kapitono laipsnį, dalyvavo valstybės perversme. Kartu su aistra aviacijai S. Dariaus gyvenime visuomet greta buvo ir sportinė veikla. Todėl būdamas visuomeniškai aktyvia asmenybe, jis daug nuveikė ir šioje srityje: tapo vienu iš Lietuvos aeroklubo steigėjų, vadovavo Lietuvos fizinio lavinimosi sąjungai, Lietuvos sporto, futbolo ir beisbolo lygoms, buvo laikraščio „Lietuvos sportas“ redakcijos narys. Paruošė pirmojo Lietuvos stadiono projektą ir vadovavo jo statybai. Parašė knygelių apie beisbolą ir krepšiasvydį (krepšinį).

GIMTINĖ-MUZIEJUS DARIAUS KAIME PASAKOJA LAKŪNO IR REGIONO ISTORIJAS

Dariaus kaime atstatytoje lakūno Stepono Dariaus gimtinėje veikia muziejus, kuriame pristatomi S. Dariaus aviaciniai pasiekimai, „Lituanicos“ skrydis, asmenybė, sportinė veikla, dalyvavimas 1923 m. Klaipėdos krašto sukilime. Muziejuje eksponuojami paveikslai, plakatai, fotografijos, lakūno ir jo šeimos asmeniniai daiktai, baldai. Muziejuje priimami lankytojai, rengiamos edukacijos.

Vertinga ir pati sodyba – savo išplanavimu, pastatais primenančiais XX a. I p. žemaitišką sodybą. Pastatus supa senas su mišku susiliejantis sodas, kiemas aptvertas pusgultine tvora, – kaip būdinga senosioms žemaitiškoms sodyboms. Medžių ir pastatų fone stovi mediniai koplytstulpiai, pastatyti S. Dariaus veiklos įamžinimui.

Lakūno gimtinė ir jo vardas susiję su partizaniniu pasipriešinimu Žemaitijoje. Tam skirta atskira  ekspozicija, pristatomi Judrėnų apylinkių partizanai, jų veikla.

Sodyboje stūksantis žygeivių supiltas milžinkapis su paminkliniu akmeniu primena pokario kartos jaunimo meilę savo kraštui, taikų priešinimąsi sovietinei tvarkai, sovietmečio vienkiemių naikinimo laikotarpį, kuris pakeitė Žemaitiją, jos kraštovaizdį ir kraštiečių gyvenimą.

https://www.youtube.com/watch?v=0nsenIYsujo

S. Dariaus gimtinėje kuriamas memorialinis parkas, įrengtos vaikų žaidimo aikštelės, pavėsinės, veikia lėktuvų skrydžių lauko aikštelė, kurioje šiltuoju metu laiku vyksta vaikų sklandymo treniruotės. Vasaros metu muziejų galima pasiekti ultra lengvaisiais orlaiviais.

Skrydžio lauko kordinatės ARP  N 55o 35‘42“ E 021o 51‘03“, lauko kilimo-tūpimo ilgis 620 metrų.

LIEPOS MĖNESĮ – TRADICINIS „LITUANICA“ SKRYDŽIO MINĖJIMAS

Liepos 18 d. (šeštadienį) 11 val. Stepono Dariaus gimtinėje-muziejuje vyks „Lituanica“ skrydžio 87-ųjų metinių pažymėjimo renginys. Programoje numatytas parodos apie Lietuvos radijo mėgėjus, propaguojančius Dariaus ir Girėno vardus pasaulyje, atidarymas ir atkurtos ANBO-II eskadrilės skrydžio aplink Lietuvą  dalyvių sutikimas. Pramogoms – Judrėnų krašto sūrių mugė ir muzikinės linksmybės.

Kviečiame sekti S. Dariaus gimtinės-muziejaus naujienas facebook paskyroje @SteponoDariausGimtineMuziejus

 

Muziejininkas, gimtinės-muziejaus fotografijų autorius Mėčislovas Raštikis

Publikacija skelbta 2020 m. birželio 24 d. Kaunas pilnas kultūros rubrikoje #muziejaustrečiadienis

Skip to content